www.fb.co/DIY.Kreativ

Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 13 listopada 2012

O robieniu kolczyków, spinki, oraz trochę o metodzie soutache :)

Witajcie po dłuższej przerwie! :)
Dzisiaj powinno być mniej tekstu, więcej zdjęć. Zabieramy się za spinki-klamerki i kolczyki "wkrętki".

 

Do wykonania potrzebne nam będą pierdoły z poniższego zdjęcia. Sztyfty zakupicie tutaj► CLICK! Już za 1zł, możecie kupić 50-100 posrebrzanych sztyftów :) Szaleństwo! Możecie też użyć sztyftów ze starych kolczyków, przydadzą się też nakrętki ► CLICK!. Do tego spinka klamerka, stara lub nowa, specjalnie do ozdabiania ► CLICK! Możecie też kupić jakąś tanią i brzydką w sklepie typu wszystko po 4zł i samodzielnie ją ozdobić :) Do tego obowiązkowo mocny klej i pierdółki do ozdabiania czytaj: koraliki, kamyczki, guziczki itp. itd. - oczywiście dobry humor i wyobraźnia!
A! Zapomniałabym - przydałyby się również dziurki w uszach :D (A miało być mniej tekstu...).


Wszystko, co trzeba zrobić to przykleić interesującą nas ozdóbkę do sztyftu i spinki. Trzeba pamiętać by ozdoba nie była za ciężka, bo kolczyki zamiast ładnie przylegać do uszu, będą zwisać niefajnie.
Ozdoby które wybrałam ja:

 

Poniżej zdjęcia kolczyków:


 

Oraz spinki:

 

 

 Metoda Soutache

Czym jest?  Osobiście nie mam pojęcia w żadnym kolorze, jak się to robi, wie za to moja mama. Aby przybliżyć tę metodę wykonywania biżuterii, zacytuję:
 
Sutasz to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe. Soutache wywodzi się z kolei od węgierskiego słowa sujtas, oznaczającego plecionkę.
O sutaszu słyszy się od niedawna, ale technika wytwarzania ozdób z pasków znana była już w starożytnych Chinach. Niestety nie spotkała się z większym uznaniem potomnych i na kilka wieków poszła w niepamięć. Sutasz znalazł za to szerokie zastosowanie w modzie. Z pasków wykonywano wykończania brzegów ubrań, tworzenia ozdób na strojach ludowych i mundurach wojskowych - szamerunków, galonów, pagonów i lampasów.
  

Pod tekstem udostępnię strony internetowe zajmujące się opisywaniem tej metody i sprzedażą biżuterii zrobioną tą sztuką (tak to nazwę, inaczej się nie da). Tymczasem zdjęcia kilku kolczyków roboty mojej mamy:

 

Strony internetowe o Soutache:

Szukajcie też tutoriali na Youtube► CLICK!

Enjoy!

Czy wiesz, że...
Nie mam zielonego pojęcia co tutaj dzisiaj napisać? Niech wyobraźnia będzię z Wami!:)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz